iPhone 16 yakında piyasaya çıkıyor: iPhone 15'i indirimdeyken bile neden es geçmelisiniz?

LoverSland

New member
iPhone 16'nın piyasaya sürülmesine sadece bir aydan biraz fazla bir süre kaldı ve bu, iPhone 15 modelinin artık çeşitli platformlarda indirimli fiyatlarla sunulduğu anlamına geliyor. Ancak bu, piyasaya sürülmesinden yaklaşık 11 ay sonra bir iPhone 15 satın almak için yeterli bir sebep mi? Ben öyle düşünmüyorum. iPhone 16'nın, bazıları dönüştürücü olanlar da dahil olmak üzere, iPhone 15'e göre birkaç yükseltme getireceğini düşünüyorum. Bu nedenle, çoğu kişi yeni bir iPhone satın almayı ertelemeyi düşünmelidir. Kısa cevap bu; bunun arkasındaki nedenleri bilmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

iPhone 16, Apple Intelligence'ı Sunacak – Beklemek İçin Bir Neden

iPhone 15, Apple'ın doğruladığı üzere Apple Intelligence'ı almayacak. Eğer bir sonraki iPhone'unuzda gelişmiş AI özellikleri arıyorsanız, iPhone 16 bunlara sahip olacak. iPhone 15, donanım kısıtlamalarıyla sınırlı; muhtemelen yeterli RAM'den yoksun ve Apple'a göre daha az tepkisel bir deneyimle sonuçlanabilecek 2022'den A16 Bionic çipini kullanıyor. Ancak, A17 Pro çipi ve 8 GB RAM'e sahip iPhone 15 Pro, tüm Apple Intelligence özelliklerini içerecek ve bu nedenle şimdi bile bunu tavsiye ederim. iPhone 15 Pro'yu neden hala tavsiye ettiğim hakkında daha fazla bilgiyi burada okuyabilirsiniz.

iPhone 16'nın A18 yonga setiyle gelmesi bekleniyor; bu da gelişmiş Neural Engine ve genel olarak artırılmış RAM dahil olmak üzere Apple Intelligence özelliklerini sorunsuz bir şekilde desteklemek için gereken tüm teknolojiye sahip olacağı anlamına geliyor.

Hangisi olduğundan emin değilim
mobil satın alınır mı?

Ayrıca Okuyun: Apple Music, iOS 18 ile bu harika yapay zeka özelliğine kavuşabilir: Bildiğimiz şeyler

iPhone 16 Yeni Bir 'Yakalama Düğmesi' Sunabilir

Bu ihtiyatla karşılanmalı olsa da, birçok rapor ve uzman Apple'ın gelecek nesil iPhone'larının fotoğraf çekme deneyimini geliştirmek için yeni bir 'Yakalama Düğmesi' içerebileceğini öne sürüyor. Bunu profesyonel kamera benzeri bir deklanşör düğmesi olarak hayal edin. Tam olarak nasıl çalıştığına dair çok az bilgiye sahip olsak da, deklanşör düğmesine kısmen bastığınızda odaklanabildiğini ve Taptic Engine'den ince dokunsal geri bildirimler sunduğunu hayal edin. Bu, mobil fotoğrafçılar için gerçekleşen bir rüya olabilir. Bana göre, özellikle iPhone 15'in iPhone 15 Pro'da bulunan Eylem Düğmesi'nden yoksun olduğu düşünüldüğünde, bu beklemek için ikna edici bir neden.

Ayrıca Okuyun: iPhone 'katlanabilir'in 2026'da piyasaya sürülmesi muhtemel: Apple'ın ilk katlanabilir iPhone'u hakkında bildiklerimiz

Mekansal Videoyu Kolaylaştırmak İçin Dikey Kamera Düzeni

Söylentiye göre Apple, iPhone 16'daki geniş ve ultra sensörler için dikey kamera düzenine geri dönecek. Bunun temel nedeni, temel iPhone modelinin Vision Pro başlığı için Mekansal Videolar çekmesini sağlamak, bu özellik şu anda yalnızca iPhone 15 Pro'ya özel. Burada kameraların hizalanması çok önemli; bu işlevin çalışması için geniş sensörün ultra geniş sensörün hemen altına yerleştirilmesi gerekiyor. Apple'ın Vision Pro'yu daha fazla pazara genişlettiği göz önüne alındığında, şirketin bu önemli özelliği en son temel iPhone'a sahip olanlara erişilebilir hale getirmesi mantıklı.

Ayrıca Okuyun: CrowdStrike Windows Dolandırıcılık Uyarısı: Bilgisayar korsanları kullanıcıları istismar etmek için destek temsilcileri gibi davranıyor – Ayrıntılar

Daha Geleceğe Yönelik Bir Cihaz

Burada beni yanlış anlamayın—Apple, iPhone 15'i uzun süre desteklemeye devam edecek ve USB-C portu sayesinde çoğu kullanıcı cihazı öngörülebilir gelecekte kullanırken sorun yaşamamalı. Ancak, yeni bir iPhone 15 satın almayı ertelediyseniz ve şimdi düşünüyorsanız, yukarıda belirtilen nedenleri beklemeniz akıllıca olacaktır. Bunlar iPhone 16'yı daha geleceğe yönelik hale getirecek ve Apple'ın gelecekte platformlarında tanıtmayı planladığı AI ile ilgili özelliklerle uyumlu hale getirecek.

Bununla birlikte, eminim ki çoğunuz indirim teklifleri sırasında iPhone 15'i satın almaya teşvik edileceksiniz. Şahsen, acilen yeni bir telefona ihtiyacım olmadığı sürece şimdi satın almazdım.